Sita metalowe a poliuretanowe w przesiewaczach
Sita przemysłowe są podstawowym elementem przesiewaczy, które z reguły stanowią część całego systemu transportu wewnętrznego przedsiębiorstwa opartego o przenośniki taśmowe i transportery. Są to części, które podlegają zużyciu i wymianie. Porównajmy zatem dwa stosowane na rynku rodzaje przesiewaczy.
Zadanie przesiewaczy
Główną rolą jaka spełniają przesiewacze jest klasyfikacja i separacja materiału wykorzystywanego w procesie produkcji lub przy wydobyciu kopalin. Klasyfikacja dotyczy materiały sypkiego, który można separować na dowolne grupy uwzględniając wielkość i gęstość oczek w sitach. Dodatkowym zadaniem przesiewaczy może być odwadnianie materiału, czy jego odpylanie. Przesiewacze zapewniają w pełni zautomatyzowany proces segregacji surowca. Wykorzystywany jest w wielu branżach i podmiotach jak kopalnie, kamieniołomy, przedsiębiorstwa produkcyjne w branży budowlanej itp.
|
Przesiewacze z sitami stalowymi
Sita stalowe w przesiewaczach to tradycyjne rozwiązanie. Możemy tutaj wyróżnić sita stalowe plecione, które wykonywane są z drutu spręzynowego. Wykorzystywane są najczęściej w przesiewaczach wibracyjnych do klasyfikacji i odwadniania mineralnych surowców. Sita spawane wykonywane są ze stali manganowej, z drutów o okrągłym profilu, które są spawane w miejscach skrzyżowania. Posiadają oczka kwadratowe lub prostokątne i używa się ich do selekcji materiału sypkiego o dużym uziarnieniu. Innym rodzajem sit są sita harfowe. Są to bardzo wydaje sita wykonane z drutu sprężynowego, pełnią podobną funkcję do sit plecionych, jednak przeznacza się je do trudnych do przesiewania materiałów. Sita strunowe z kolei, także wykonane z drutu sprężynowego służą głównie do przesiewania sypkich materiałów jak piasek, o dużym zawilgoceniu i zaglinieniu.
Sita poliuretanowe do przesiewaczy
Sita poliuretanowe przeznaczone są do tych samych zadań co sita wykonane z metalu. Są wyjątkowo odporne na ścieranie, dlatego cechują się wyższą wytrzymałością od sit stalowych. Generują także znacznie mniejszy hałas podczas pracy. Nie ulegają korozji co jest bardzo istotnym atutem z punktu widzenia konieczności częstych wymian sit stalowych. Na rynku dostępne są sita poliuretanowe modułowe do szybkiego montażu w maszynach klasyfikujących i przesiewaczach oraz sita segmentowe typu wkładkowego lub lane. Konstrukcja wykonania i stożkowy kształt oczek minimalizuje zatykanie się oczek i umożliwia dokładniejszą selekcję materiału niż w przypadku sit stalowych. Sita z poliuretanu są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem z uwagi na wytrzymałość na ścieranie oraz wysoką skuteczność.