Stal nierdzewna i stal kwasoodporna – co warto wiedzieć?


Stal nierdzewna i stal kwasoodporna – co warto wiedzieć?
2018-11-19
Stal nierdzewna to szlachetny, a co ważniejsze bardzo trwały materiał. Każdy z nas o nim słyszał, jednak czy wiemy tak naprawdę do czego najczęściej jest wykorzystywany i co go charakteryzuje?

Warto zacząć od tego, że stal nierdzewna nie jest wynalazkiem współczesnym – jej historia sięga początków XX wieku, jednak powszechnie zaczęto ją stosować dopiero na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

Przeczytaj również:

Czym właściwie jest stal nierdzewna?

Przede wszystkim, jest to bardzo trwały materiał, który znalazł zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Stal nierdzewną stosuje się m.in. w transporcie, budownictwie, przemyśle żywieniowym oraz wielu innych. Co wchodzi w jej skład? W największej części jest to żelazo, wzbogacone o domieszki innych metali m.in. niklu, chromu czy molibdenu. Najważniejszy jednak wydaje się być chrom, który odpowiada za właściwości antykorozyjne materiału oraz wpływa na walory wizualne, nadając stali nierdzewnej ciekawy i modernistyczny wygląd.

Warto także wspomnieć o materiale, który cechuje się jeszcze większą wytrzymałością – stal kwasoodporna, bo o niej mowa, stosowana jest m.in. w hutnictwie. Zawiera więcej chromu, a dodatkowo domieszki takich metali, jak mangan, miedź czy tytan. Dzięki takiej kombinacji, ten rodzaj stali jest odporny na działanie kwasów słabszych, niż kwas siarkowy.

Stal nierdzewna, a korozja

Jak sama nazwa wskazuje, stal nierdzewna powinna być odporna na korozje, powszechnie wiadomo jednak, że nie ma rzeczy doskonałych, więc zdarza się, że na powierzchni stali pojawia się rdza. Najczęściej wynika to jednak ze złego korzystania z materiału. Pierwszym, o czym należy pamiętać przy pracy ze stalą nierdzewną, jest zgubny wpływ żelaza. Do jej obróbki, nie można wykorzystywać narzędzi, które miały wcześniej kontakt z żelazem, podobnie jest w przypadku transportu czy magazynowania. Temu metalowi mogą zaszkodzić również zanieczyszczenia powietrza, czy środki chemiczne zawierające chlor. Pamiętając o tych zasadach możemy być pewni, że nasza stal, będzie faktycznie nierdzewna.Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl