Technika liniowa – udoskonalenie najstarszej technologii


Technika liniowa – udoskonalenie najstarszej technologii
2018-05-31
Technika liniowa jest w pewnym sensie najstarszym historycznie sposobem przemieszczania najróżniejszych elementów wzdłuż linii produkcyjnych.

Dziś jednak stopień zaawansowania technicznego pozwala na wyróżnienie jej jako oddzielnej dziedziny, a produkcja elementów dla układów techniki liniowej jest ekstremalnie skomplikowana, choć wyrasta z bardzo prostych założeń.



Trwałość

Zapobieganie przestojom w ruchu liniowym wymaga zastosowania najlepszej jakości elementów we wszystkich układach roboczych. Choć idea łożyska czy wałka prowadzącego jest niewyobrażalnie stara, to ich wykonanie w taki sposób, aby spełniały wymagania współczesnych linii produkcyjnych, wymagało opracowania nowych materiałów i technik ich obróbki. Trwałość najzwyklejszych prowadnic czy kół zębatych zależy bowiem w głównej mierze od tego, jak szybko będą zużywały się materiały, z których są wykonane.



Precyzja

Sam materiał może zdecydowanie wydłużyć żywotność wszystkich elementów, ale warunkiem pracy układu zawsze jest ich maksymalne dopasowanie. Dokładność wykonania niektórych elementów napędów w technice liniowej kojarzy się raczej z przemysłem lotniczym, a nie konstrukcją pozornie prostych taśm produkcyjnych. Właśnie na potrzeby napędów liniowych opracowano technologie pozwalające na niemal doskonałe wygładzenie powierzchni kul łożysk, czy dopasowanie mechanizmów zębatych z bardzo dużą dokładnością.

Takie spasowanie wszystkich części zmniejsza opory ruchu, a tym samym zmniejsza energochłonność całej linii, a przy okazji również powoduje, że materiały konstrukcyjne poddawane są mniejszym naprężeniom, co przekłada się na zwiększenie ich żywotności.



Powtarzalność

Jednym z paradoksów techniki liniowej jest fakt, że aby wyprodukować dobre jakościowo łańcuchy czy listwy zębate, często trzeba wcześniej dysponować doskonałą linią produkcyjną, wykorzystującą podobne elementy. Tylko dzięki temu można zagwarantować pełną zgodność elementów zamiennych. Nie chodzi przy tym jedynie o spełnienie warunków przewidzianych polską lub amerykańską normą jakościową, ale o idealne dopasowanie elementów w praktyce – często jest to trudniejsze niż realizacja postulatów norm, a to dlatego, że najmniejsze odstępstwo od projektu może w konsekwencji doprowadzić do unieruchomienia całej linii lub obniżenia jej skuteczności.



Prosta idea, skomplikowane wykonanie

Sama idea techniki liniowej jest bardzo prosta i wywodzi się z najbardziej oczywistych koncepcji dotyczących usprawnień produkcji. Aby jednak możliwe było wyniesienie jej na obecny poziom, trzeba było olbrzymiego wysiłku specjalistów z różnych dziedzin, a i dziś, jak twierdzą eksperci serwisu http://www.abcnc.pl/, trzeba naprawdę sporych umiejętności, aby wszystkie proste założenia przekuć w technicznie doskonałe rozwiązania.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl